Střechy z břidlice
Střechy z břidlice
Střechy z břidlice
Střechy z břidlice

O střeše z břidlice

Aby vaše střecha byla nejen oku lahodící, ale zejména plně funkční s dlouhou životností, je třeba si před její realizací položit několik otázek:

Kvalita materiálu

Volba břidlicové střechy představuje vždy větší investici než střecha tašková, šindelová nebo dokonce plechová. Z tohoto důvodu je dobré zajímat se o původ břidlice a její kvalitu. Vlastnosti břidlice ovlivňuje zastoupení minerálů, jejich struktura a textura. Méně jakostní levnější břidlice má sklony k "rezivění" a praskání. Naše firma pracuje s kvalitní břidlicí importovanou ze Španělska splňující normu ČSN EN 12326-1,2. Za celou dobu našeho působení jsme dosud neřešili reklamaci.

Zkušenost dodavatelské firmy

Výběr kvalitního materiálu je zásadní, ale neméně důležitá je volba realizační firmy, která má s břidlicí zkušenost. Pokládka břidlice je velmi specifická a již jsme se mnohokrát setkali s neodborným provedením, které mělo za následek masivní zatékání do objektu. Neváhejte proto chtít reference vč. kontaktu na majitele, u kterých si budete moci ověřit jejich spokojenost.

Je  tvar a typ krytí, které se nám líbí, vhodné do našich podmínek?

Břidlicová střecha může mít řadu podob. Máte-li již jasno o tom jaký formát a typ krytí se vám líbí (viz Formát šablon), je třeba zvážit, zda je vaše volba vhodná s ohledem na sklon střechy a klimatické podmínky vašeho bydliště.

Jaká by měla být skladba střechy, jak a zda ji odvětrat?

Břidlice se standardně v našich podmínkách pokládá na plné bednění z prken nebo OSB desek, na které se pokládá difuzní folie. Skladba střechy se liší v závislosti na tom, zda se jedná o novostavbu krovu nebo přestavbu a zda podkroví bude nebo nebude obytné. Schéma skladby střechy naleznete zde. To zda střechu odvětrat či ne závisí na obydlenosti podkroví a lze to provést odvětraným hřebenem, příp. i nárožími nebo areátory (viz Detaily střechy).

Jaké sněhové zábrany, kde a zda vůbec?

Další věcí ke zvážení jsou sněhové zábrany. Obecně doporučujeme střechu zbytečně nezatěžovat a zábrany umísťovat pouze tam, kde jsou exponovaná místa.

Potřebujeme další  střešní prvky - pochůzí systém, odvětrání sanity, atd.?

Břidlicová střecha není pochůzí. Majitel však má povinnost zajistit kontrolu komínů, příp. na střeše mohou být solární panely, antény atd. Aby nedocházelo k poškození krytiny je třeba instalovat výlezové okno a pochůzí systém. Dále je třeba zvážit vyvedení odvětrání sanity nebo kotlů a anténních prostupů.

Menu

Rychlý kontakt

POKRÝVAČSTVÍ Radim Zdráhal

Novosady 91
751 31 Týn nad Bečvou

Tel.: +420 606 707 663
E-mail: strechyzdrahal@centrum.cz

richter - logo

(C) 2023 Radim Zdráhal
Všechna práva vyhrazena